Stejně jako v jiných oblastech lidské činnosti a vzdělávání, jsou kvalitní a ověřené informace důležité i v astronomii, kosmonautice i dalších vědních oborech.
Náš projektový tým s řadou externích odborníků pro vás připravil řadu zajímavých a výjimečných článků a informací dotýkajících se oblastí našeho společného projektu.
Články jsou průběžně doplňovány a aktualizovány.
Vývoj automatických a robotických meziplanetárních sond neustále probíhá a už dnes jsou technicky, technologicky i logisticky připravovány mise, které bychom mohli označit za mise z říše science-fiction.
Kromě ponorek, balónových sond jsou to nové typy malých průzkumných automatů či robotů. O tom všem pojednává poslední ze série 4 článků Františka Martinka věnovaných této zajímavé oblasti kosmonautiky.
Již delší dobu jsou na rýsovacích prknech a dnes již na monitorech PC plánovány ambiciózní mise na výzkum planet naší Sluneční soustavy, které využívají nejrůznější létající stroje. Samozřejmě je možné letadla, balóny či vzducholodě využít jen u těles s dostatečně hustou atmosférou.
Přehled misí, o nichž se objevily více či méně podrobné informace v odborném tisku, přináší známý odborník a publicista v oblasti kosmonautiky František Martinek
Ve středu 6. června 2012 jsme byli svědky mimořádně zajímavého a mimořádně vzácného úkazu: přechodu Venuše přes sluneční disk. Úkaz je o to vzácnější, že další příležitost k pozorování obdobného přechodu budeme mít ve střední Evropě až 8. prosince roku 2125.
Jelikož nám počasí přálo, můžeme Vám zprostředkovat nejen základní informace, ale také alespoň několik snímků z celého úkazu.
Pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí se dlouhodobě věnují detailnímu sledování projevů sluneční aktivity ve fotosféře i chromosféře. V poslední době tento úspěšný odborný program stále více využíváme také ke vzdělávání. Při praktickém pozorování se studenti mohou seznámit se Sluncem, moderními i historickými přístroji k jeho sledování, či se základy zpracování digitálního obrazu, a osvojí si tak základní postupy využívané při vědecké práci nebo technické praxi.
Ve druhém volném pokračování navazujícím na článek Pojízdné laboratoře k výzkumu Sluneční soustavy vás seznámí náš odborník na kosmonautiku s nejzajímavějšími plánovanými misemi v oblasti automatických přistávacích modulů, roverů či jiných druhů nepilotovaných výzkumníků.
Tyto plány rozšíří naše znalosti a informace o tělesech Sluneční soustavy. Doufejme, že alespoň některé mise budou i přes jejich nákladnost realizovány.
V dosavadní historii kosmonautiky se do vesmíru zatím podíval jediný český kosmonaut – Vladimír Remek a jediný slovenský kosmonaut - Ivan Bella. Podle současné situace se hned tak brzy českého nebo slovenského astronauta ve vesmíru nedočkáme.
Avšak na oběžné dráze kolem Země, a dokonce i na povrchu Měsíce, pobývali astronauti, kteří mají své kořeny v bývalém Československu a České republice.
Rovnakým spôsobom ako sa ľudstvo pokúšalo porozumieť svetu okolo seba, pokúšalo sa ho rôznym spôsobom zachytiť, zobraziť a napodobniť. Takto vznikali názorné pômocky ako mapy, hviezdne glóbusy, orloje, telúria a najdokonalejšie z nich – planetária.
Pozrieme sa do histórie ktorá viedla k dnešnému modernému planetáriu
Aj keď sa fotografovaniu Slnka neako špeciálne nevenujem, pohľad do Coronada v nedeľu 5.6.2011 ma nenechal chladným. To čo som tam videl ma naozaj veľmi prekvapilo a najmä potešilo. Naviac počasie vôbec nebolo fotografovaniu naklonené-husté mraky medzi nimi zákal a búrka sa preháňala všade okolo.
Výzkum těles Sluneční soustavy je realizován převážně pomocí kosmických sond. Jedná se o nejrůznější automaty – roboty. Nejvíce informací o konkrétním tělese může poskytnout robot, který přistane na vesmírném tělese, pohybuje se po jeho povrchu a zkoumá jej dlouhodobě na různých místech. Podívejme se do historie kosmických robotů (nejen) na kolečkách.
Historie kosmonautiky ukazuje, že právě tyto formy výzkumu mají obrovský přínos především z pohledu dlouhodobějšího sledování, rozborů chemického složení horniny, minerálů, půd i meteorologických měření na povrchu daného tělesa.
Komety jsou bezesporu zajímavými tělesy naší noční oblohy. Bohužel těch jasných, které jsou vidět i na přesvětlených oblohách našich měst, luhů a hájů mnoho není. To však neznamená, že se nemůžete do zajímavého a přínosního programu pozorování změn jasnosti komet (fotometrie) zapojit.
Článek shrnuje základní poznatky o vizuální fotometrii komet i fotometrii pomocí moderních CCD kamer.
26.02.16
Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.
15.11.13
30.04.13
Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.