Zajímavá videa

V této sekci webových stránek vám nabízíme kratší i delší videozáznamy z realizace nejrůznější akcí a setkání v rámci projektu Obloha na dlani, ale postupně také nejrůznější zajímavé videa z připravovaných experimentálních programů.

Tématické soubory videozáznamů

KPP 2013 - Cudzie svety

 Kurz praktických pozorovaní zameraný na pozorovanie a odhaľovanie planét obiehajúcich okolo iných hviezd ako je Slnko.. 

Kozmické technológie

Ing. Tomáš Přibyl, známy česky popularizátor kozmonautiky, zavítal do slovenských škôl a priblížil žiakom čo sa odohráva počas letov do vesmíru.

Laboratórium vedomostí - Centrum popularizácie fyziky

 Krátky zostrih návštevy učiteľov prírodných vied v Centre popularizácie fyziky v Martine, ktoré im prezentoval Paedr. Jozef Beňuška, PhD. 

Laboratórium vedomostí - Seminár pre učiteľov fyziky

 Špeciálne laboratórium vedomostí určené hlavne učiteľom prírodných vied. Cieľom bolo ukázať učiteľom ako zaujať žiakov pri výučbe týchto predmetov.

KPP - Podivné hviezdy

 Seminár pre astronómov a aj pre fanúšikov astronómie zameraný na premenné hviezdy..

Laboratórium vedomostí - Termodynamika

 Laboratórium vedomostí navštívilo žiakov v školách, kde im RNDr. Peter Kluvánek, objasnil základy termodynamiky na názorných a jednoduchých pokusoch..

Dalekohled pro CCD fotometrii

V rámci projektu Obloha na dlani byl pořízen pro vzdělávací účely výkonný dalekohled. Podívejte se na krátké video, příběh ze života největšího dalekohledu naší hvězdárny. Tento dalekohled dostal domácké jméno "Bobánek".

Kromě jeho úlohy při vzdělávacích akcích včetně odborných workshopů slouží tento přístroj také pro odbornou činnost. Je intenzivně využíván pro CCD fotometrii proměnných hvězd.

Timelapse video - seminář v hotelu Mesit

Toto časosběrné video vzniklo na základě záběrů, které pořídil Vladimír Mešter z Hvezdárne Partizánske v rámci workshopu zaměřeného na význam astronomických pozorování ve výuce. Workshop se konal 21. - 23. září 2012.

 

 

Význam experimentu a praktických úloh ve vzdělávání

O víkendu 23. - 24. března 2012 se v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí uskutečnil pracovní workshop projektu Obloha na dlani zaměřený na význam experimentů a praktických úloh v přírodních vědách a ve vzdělávání. Setkání bylo jednou z důležitých akcí aktivity 'Laboratoř vědomostí'. Shlédnout můžete několik videí dokumentujících experimentální programy, které účastníkům byly předvedeny. Podrobnosti o průběhu akce se dozvíte v samostatném článku, který naleznete v sekci Podařilo se nám.

Evaluace experimentálních programů - robotika

V rámci aktivity Laboratoř vědomostí jsme dokončili inovativní vzdělávací programy s důrazem na experiment a praktickou činnost a přikročili jsme k ověření připravených výukových programů v praxi.

K tomu došlo při praktickém předvedení školním skupinám. Každý žák či student  po skončení programu vyjádřil svůj názor a postřehy v evaluačním dotazníku. Dotazníky byly zpracovány a do obsahu i metodiky programů byly zapracovány drobné změny.

Jak to na evaluačních programech vypadalo se můžete podívat na připojených vieozáznamech.

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.