Odborné články

Astronomická praxe - příležitost pro aktivní studenty

Škola nás většinou učí základům a jak kdosi někdy někde řekl, jejím úkolem je naučit nás číst, psát a počítat, zbytek si musíme nastudovat sami. I když s tím nelze zcela souhlasit, něco pravdy na tom přece jenom je.

Zájem o astronomii většinou začíná zakloněnou hlavou k obloze, prvními knížkami či články na internetu. Brzy však přijde chuť dělat i něco prakticky. Ne každý však má možnost pořídit si hned přijatelný dalekohled. Proto mé kroky vedly na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, kde jsem se přes astronomický kroužek dostala k aktivní pozorovatelské práci v astronomii. Prostě jsem využila příležitost, kterou má snad každý aktivní student se zájmem o astronomii.

Přesná astronomická měření digitálním zrcadlovým fotoaparátem

Ač možná zní nadpis článku zdánlivě nadsazeně, není tomu tak. Dnešní technika pokročila natolik, že před několika lety těžko představitelná metoda pozorování změn jasnosti proměnných hvězd je dnes skutečností.

Seznamte se s možností měření změn jasnosti, tedy fotometrie, proměnných hvězd s pomocí běžně dostupných digitálních zrcadlových fotoaparátů. Možná vás možnosti a dnes známé výsledky velmi překvapí. S relativně skromným zařízením lze dělat velké věci!

Vizuální pozorování meteorů

Meteory patří k těm jevům na naší obloze, které můžeme za předpokladu dostatečně temné oblohy bez přesvícení umělým světlem, pozorovat nerušeně pouhým okem. Zdánlivě jednoduché pozorování však může mít, pokud jsou dodrženy základní pravidla pro jejich pozorování, i odborný ba vědecký význam.

Vizuální pozorování meteorů je opravdu dobrou cestou jak se naučit znát dobře naší oblohu, jak s pokorou vnímat její tichou a majestátní krásu, ale také jak se přiučit základním metodám a postupům obecně platným při řadě dalších odborných, technických či vědeckých činnostech.

Historie a současnost robotiky

Odkud se vzalo slovo robot? Proč je pro nás robotika a automatizace tak důležitá a proč je dobré se o tyto obory aktivně zajímat? Kde všude narazíme na roboty a co je to vlastně robot?

Na tyto i další otázky hledá odpovědi tento článek dlouholetého odborníka v oblasti programování, automatizace a robotiky Zdeňka Veleckého, který vznikl ve spolupráci dalšího autora.

Zajímavé historické souvislosti i pohledy do dnešních dnů včetně zamyšlení a námětům k diskusi. Stejně jako jiné obory lidské činnosti má i robotiky svou historii, svůj vývoj, současnost a podle všeho i skvělou budoucnost.

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.