Dalekohled pro CCD fotometrii

Na počátku realizace projektu Obloha na dlani pořídila Hvězdárna Valašské Meziříčí zrcadlový dalekohled konstrukce Schmidt-Cassegrain o průměru primárního zrcadla 355 mm (f/10) od firmy Celestron. Ten umožňuje účastníkům vzdělávacích akcí zaměřených na praktická pozorování vyzkoušet si práci s moderní astronomickou technikou. Svým průměrem dalekohled dovoluje pozorovat slabší objekty a řízená montáž (CGE-PRO) zajišťuje jeho velmi přesné vedení. 

Dalekohled je v odborné činnosti využíván především pro měření změn jasnosti hvězd a slouží jako "školící přístroj" pro osvojení základních pravidel, postupů a metodiky astronomického pozorování (včetně všech souvisejících úkonů – výběr objektů, vyhledávání na obloze i vzorném poli, příprava techniky apod.).

K dalekohledu je připojena digitální kamera řady G2 od firmy Moravské přístroje, kterou jsme kvůli plnění pořídili rovněž v rámci projektu Obloha na dlani. Umožňuje snímkování oblohy a především přesnou CCD fotometrii. Navíc je vybavena filtrovým kolem se čtveřicí fotometrických filtrů pro pásma B, V, R a I. Díky této kameře se mohou účastníci akcí naučit pracovat s moderní technikou a následně získaný materiál samostatně zpracovat.

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.