Současný rozvoj digitálních fotoaparátů, které převzaly vládu od klasické fotografie, umožňuje rychlé získání kvalitních snímků s možností jejich uložení v digitální formě na různá záznamová zařízení. Tím se také usnadní jejich případné další zpracování.
V řadách astronomů amatérů se tato technika také začíná stále více uplatňovat. Díky zvětšujícím se čipům fotoaparátů je dnes možné snímat i poměrně velké části oblohy, kdy je možné získat pěkné záběry hvězdokup, mlhovin či galaxií. Na těchto snímcích se však mohou skrývat i jiné zajímavé informace. Mezi desítkami či stovkami hvězd se na záběrech s velkou pravděpodobností zaznamenají i proměnné hvězdy. Pro astrofyziky to jsou zajímavé objekty, díky kterým můžeme studovat vznik, vývoj i jakým způsobem hvězdy zanikají, zjišťovat jejich hmotnosti, svítivost, povrchové teploty a další parametry. Proměnné hvězdy nám nabízí možnost pochopení, co se odehrává v jejich nitru i na povrchu.
Svět proměnných hvězd je velmi rozmanitý a je možné dnes pozorovat řádově desítky tisíc jednotlivých případů. Mezi touto spoustou je možné najít i velmi výjimečné a zajímavé případy. Najít je však potřebuje mít hlubší znalosti v tomto oboru, podrobnější informace je možné nalézt v již zpracovaných materiálech.
Nyní se vraťme k technice. V posledních letech se z řad astrofotografů začaly ozývat dotazy, zda by bylo možné i jiné využití jejich přístrojového vybavení – to znamená dalekohledů ve spojení s digitálními zrcadlovkami. Jednou z možností je i pozorování proměnných hvězd. Základním principem tohoto pozorování je sledování změn jasnosti dané hvězdy v závislosti na čase. U některých případů je délka sledování několik hodin, u jiných typů proměnných hvězd se může jednat o měsíce i roky.
Na základě zkušeností a konzultací s astrofotografy byl sestaven podrobný návod pro fotometrii pomocí digitálních zrcadlovek, který je dostupný na stránkách Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS.
Z tohoto návodu upozorníme na důležité body. Tím prvním je správný výběr digitálního fotoaparátu. Ne každý je vhodný pro fotometrii a musí splňovat určité podmínky. V případě výběru dalekohledu, kterým budete pozorování provádět, nejsou dána přísná omezení. Nicméně musíte počítat s montáží s pohonem, která Vám umožní dlouhodobé sledování jednoho místa na obloze. Poměrně velkou alchymií je následné zpracování snímků a jejich vyhodnocení k získání kvalitní světelné křivky. Těmito kroky Vás tento návod podrobně provede.
Pokud projdete zdárně všemi nástrahami, které tato astronomická disciplína přináší, výsledné světelné křivky a jejich interpretace budou Vaší odměnou.
Pokud Vás tato problematika zajímá či zaujala, využijte možností v rámci projektu Obloha na dlani a příjeďte na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na některou z akcí zaměřených na seznámení s praktickými postupy a praktickou pozorovací astronomií včetně zpracování dat a jejich intterpretaci.
26.02.16
Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.
15.11.13
30.04.13
Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.