Seminář byl zahájen úvodní přednáškou s názvem Příběhy kosmických technologií, kterou přednesl Ing. Tomáš Přibyl. Obsahovala zajímavé informace a příklady, kdy se technika či technologie vyvinuté původně pro kosmický průmysl velmi brzy uplatnily i v běžném, každodenním životě. Přednáška byla doprovázena velmi bohatým obrazovým materiálem, což ostatně platilo i o dalších přednáškách.
Oblast pilotovaných kosmických letů má dlouholetou historii trvající více než 50 let. Kosmonauti mají za úkol nejen provádět nejrůznější experimenty v podmínkách, jaké na Zemi jen stěží připravíme, ale i sami jsou stále „objekty“ experimentů. Přednáška Pavla Boháčka s názvem Zdravotnické zajištění kosmických misí navázala na úspěšnou loňskou prezentaci a představila účastníkům komplexní pohled na zajištění zdraví kosmonautů během pilotovaného letu.
Jako prozřetelné se ukázalo být to, že sobotní odpolední program byl vzhledem ke kapacitě přednáškového sálu hvězdárny naplánován do kavárny Hotelu APOLLO ve Valašském Meziříčí. Hlavním bodem programu mělo být setkání prvního českého a prvního slovenského kosmonauta a jejich vzpomínky na starty do vesmíru. Bohužel Ing. Vladimír Remek se ze semináře omluvil, avšak organizátorům se podařilo zajistit zajímavý náhradní program. Ing. Tomáš Přibyl komentoval přímý internetový přenos ze startu americké kosmické sondy Curiosity, jejímž cílem bude v příštím roce detailní výzkum povrchu planety Mars se zaměřením na studium geologie rudé planety a zjišťování, zda v minulosti panovaly na Marsu vhodné podmínky pro existenci života.
Slovenský kosmonaut Ing. Ivan Bella si svým upřímným projevem na téma První Slovák ve vesmíru, ve kterém vylíčil svoji cestu na oběžnou dráhu, velmi rychle získal přízeň a pozornost více než stovky přítomných posluchačů nejen z Česka a Slovenska, ale i z Polska. Následovala beseda s přítomnými účastníky, kteří kladli věcné dotazy, na které Ivan Bella fundovaně a s nadhledem odpovídal. Vyhověl i žádostem o autogramy a společné fotografování. Náročný přednáškový den zakončil Pavel Boháček přednáškou Mars 500 a přínos českých vědců pro pilotovanou kosmonautiku.
Program třídenního semináře byl zakončen v neděli dopoledne dalšími dvěma přednáškami, po nichž se účastníci rozjeli do svých domovů, obohaceni o nové poznatky, o setkání s odborníky z oboru kosmonautiky a raketové techniky, a především s opravdovým kosmonautem, který může být vzorem pro nadanou mládež. Všichni účastníci odcházeli s předsevzetím, že se opět za rok sejdou na dalším semináři věnovaném kosmonautice, tentokráte s názvem Automaty versus pilotovaná kosmonautika. Akce je naplánována na 23. až 25. 11. 2012.
Doprovodnou akcí semináře byla výstava s názvem Pozvali nás do vesmíru, kterou připravili kolegové z hvězdárny v Partizánskom. Rozsáhlá výstava mapovala na několika panelech nejdůležitější milníky pilotované kosmonautiky. Posluchači si ji mohli prohlédnout po celou dobu konání semináře, a to jak ve vstupní hale valašskomeziříčské hvězdárny, tak i v prostorách kavárny Hotelu Apollo.
Projekt Obloha na dlani je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.
Obsáhlou fotografickou dokumentaci ze semináře najdete ve fotogalerii.
František Martinek, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz
Datum zveřejnění: 6. prosince 2011
V případě potřeby Vám rádi dodáme fotografie v tiskové kvalitě.
26.02.16
Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.
15.11.13
30.04.13
Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.