Podařilo se nám

V této sekci jsou informace o tom, jak vybrané akce realizované v rámci projektu Obloha na dlani dopadly, co vše se v jejich průběhu odehrálo. Textové informace jsou doplněny i obrazovým materiálem.

Pokud se chcete podívat na akce, které teprve budou, podívejte se do sekce Připravujeme.

INFORMACE Z AKCÍ A REALIZACE PROJEKTU

Kosmické technologie na školách

Jak už to tak bývá, na vzdělávací akce pořádané hvězdárnou se obvykle žáci a studenti přicházejí podívat do přednáškového sálu či kopule hvězdárny. V případě projektu Obloha na dlani jsme toto zaběhlé schéma změnili a vyrazili mezi žáky přímo do jejich škol.  

Laboratórium vedomostí - Mechanika

V dňoch 20. a 22. novembra 2012 si študenti gymnázií v Považskej Bystrici a v Púchove mohli prostredníctvom nevyhnutnej teórie a praktických ukážok preveriť vedecký prístup k poznaniu našej reality.

Prostredníctvom pripravených pokusov z mechaniky sa odvážny jednotlivci mohli stať experimentátormi ktorý nielen predvádzali jednotlivé pokusy a tým i sebe a spolužiakom dokazovali platnosť elementárnych zákonov fyziky.

Kosmické technologie – automaty versus člověk

Ve dnech 23. až 25. listopadu 2012 bylo na Hvězdárně Valašské Meziříčí velmi rušno. Přednáškový sál byl přeplněn zájemci o novinky ze světa kosmonautiky, raketové techniky a výzkumu vesmíru – bylo nutné přidat židle z jiných prostor hvězdárny, ale i tak se občas stalo, že někteří posluchači absolvovali přednášku ve stoje. Nejvíce posluchačů – celkem 81 – bylo najednou v sále přítomno v sobotu odpoledne.

Exkurzia do Centra popularizácie fyziky v Martine

Pokračovanie seminára pre učiteľov fyziky sa podarilo na výbornú. Centrum popularizácie fyziky v Martine je miesto kde sa je naozaj na čo pozerať.

 

 

 

 

Vydařená ROBOT PARTY

První říjnovou sobotu měli obyvatelé slovenského města Partizánske a blízkého okolí zajímavou možnost zúčastnit se akce s názvem ROBOT PARTY. Akce se uskutečnila na letišti v Malých Bielicích za účasti řady zajímavých hostů.

Mezi nimi byla i Hvězdárna Valašské Meziříčí a jako hlavní organizátor Hvězdárna v Partizánskom. Obě partnerské hvězdárny zde předvedly a propagovaly výstupy a aktivity projektu Obloha na dlani. Akci provázelo nádherné podzimní počasí a příjemná atmosféra.

Úspěšný workshop o významu a úloze astronomických pozorování

Realizace aktivity projektu Obloha na dlani s názvem Kurz praktických pozorování se pomalu chýlí ke konci. Jednou z posledních větších akcí aktivity byl třídenní workshop se zaměřením na význam astronomických pozorování ve výuce. Akce byla určena jak žákům, studentům a pedagogům, tak pracovníkům vzdělávacích institucí a zájemcům z řad veřejnosti.

Příběhy kosmických technologií zazněly na Slovensku

V rámci vzdělávací programové aktivity projektu Obloha na dlani a spolupráci s přeshraničním partnerem z hvězdárny v Partizánskom, jsme mohli ve spolupráci s předním českým popularizátorem kosmonautiky, Tomášem Přibylem, navštívit celkem čtyři školy v Trenčínském kraji. 

 

 

S experimenty za poznáním

Pokusy optika a elektromagnetismusNa konci roku 2011 jsme se v rámci programové aktivity Laboratoř vědomostí vydali na malé turné po okolí, abychom předvedli inovované experimentální pořady z optiky a elektromagnetismu.  

 

 

 

KPP - Podivné hviezdy, 18. - 20. 5. 2012, Jankov Vŕšok

Jarný Kurz praktických pozorovaní sa skončil, takže v skratke sa v nasledujúcom článku môžete dozvedieť čo bolo témou kurzu a čím sa zaoberali účastníci počas celého kurzu.

 

 

 

Turné digitálního planetária Zlínským krajem

Během měsíce května se v Uherském Brodě, Valašském Meziříčí a Zlíně realizovaly za přispění obou partnerů projektu Obloha na dlani - Hvězdárny v Partizánskom a Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. - programy pro místní školy v digitálním planetáriu. Ohlasy ze stran dětí i pedagogů byly velmi pozitivní.

 

Vyhledávání

Novinky

26.02.16

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky programů Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních.

15.11.13

Planetárium v Polus City Center

Naše digitálne planetárium sa stalo jednou z hlavných výhier pri príležitosti European Cooperation Day 2013. Deti si doplnili vedomosti a naučili sa nové poznatky.

30.04.13

Prezentace výsledků projektu na Trenčianskom robotickom dni

Díky rozvoji přeshraniční spolupráce jsme byli k aktivní účasti pozváni organizátory 8. ročníku Trenčianského robotického dňa. Akce se účastnila také naše partnerská Hvězdárna v Partizánskom, a tak jsme i přes velké pracovní vytížení do Trenčína přijeli. Akce byla v mnoha ohledech poučná a inspirativní a nejen že jsme seznámili posluchače s novými vzdělávacími programy, ale hlavně oslovili žáky a studenty se zájmem o automatizaci a robotizaci.